Níže naleznete rychlý přehled námi používaných technologií a materiálů. Každý požadavek na 3D tisk je individuální a tomu přizpůsobí správná technologie a materiál. Tyto kroky s Vámi budeme konzultovat a doporučíme nejlepší volbu, upozorníme na úskalí, případn řešení a další možnosti.

Primárně využíváme vlastní vyrobené 3D tiskárny. Na detailní tisky vlastníme resinové tiskárny, na malé tisky technologíí tisku plastu máme mini tiskárnu s tiskovými rozměry 180x180x180mm, pro větší projekty tiskárnu s tiskovou plochou 510x210x200mm.

Rozdělení dle typu použtité technologie 3D tisku:

3D tiskárna Benešov u Prahy. 3D tiskové slžby na zakázku
Příklad FDM technologie

FFF\FDM

Jedná se o postupné nanášení roztaveného materiálu v tenké vrstvě. Nejčastěji se realizuje tisk s tryskou o průměru 0,4mm a výšce vrstvy 0,2-0,3mm. K tisku se používá velké množství různých termoplastů. 3D tisk touto technologií je vhodný pro tisk funkčních prototypů, výrobků a modelů. Díly tisknuté tímto způsobem jsou obecně pevnější a  levnější než SLA tisk.

3D tiskárna Benešov u Prahy. 3D tiskové slžby na zakázku
Příklad SLA technologie

DLP\SLA

SLA tisk funguje na bázi vytvrzování pryskyřice UV světlem vrstvu za vrstvou, čímž umožňuje tisk s větším detailem než metoda FFF\FDM. Využívá se hlavně k výrobě malých, detailních výtisků. Zejména v modelářství pro tisk detailů, tisk modelů postav, šperků a jiných malých předmětů, kde je vysoký důraz na detail – tisková vrstva 0,05mm. Používáme převážně transaprentní tvrdou pryskyřici.

Stručný přehled nejčastějších materiálů pro FFF\FDM:

ABS – oblíbený a velice známý materiál, vhodný pro postprocessing – vzniklé viditelné vrstvy na povrchu lze vyhlazovat avšak ztratí se detaily.

ASA – podobný materiálu ABS, vylepšené tiskové vlastnosti, povrch lze vyhlazovat.

Nylon – odolný materiál, pro tisk funkčních výrobků, namáhaných dílů. Nevýhodou je cena.

PET-G – odolný materiál, se kterým se v podobném setkáváme každý den.

PLA – základní materiál, zdravotně nezávadný, vhodný pro tisk velkých modelů, dobré detaily. Nevýhodou je nízká tepelná odolnost. Objevují se deriváty teplotně odolnějšího PLA.

TPU\TPE – flexibilní materiál – guma, vysoce elastický, po deformaci se obnoví původní tvar. Nevýhodou je obtížnější tisk detailů.